Jesteś tu:  Strona główna » Tysiąc nowych bankomatów co roku – tendencja stała w Polsce

Menu

Tysiąc nowych bankomatów co roku – tendencja stała w Polsce

Polacy przyzwyczaili się do możliwości dokonywania bezpłatnej wypłaty gotówki z bankomatów. Jest to coraz bardziej powszechna w Polsce metoda podejmowania środków. Mimo stałego tempa wzrostu ilości bankomatów, wciąż jeszcze odbiegamy statystykami od innych krajów Unii Europejskiej - u nas jest to około 450 maszyn na milion mieszkańców, podczas gdy w średnio w Unii Europejskiej - około 870.

Tysiąc bankomatów rocznie to dużo, jednak mniej niż kilka lat temu.

- „Zapał do uruchamiania bankomatów spadł po tym, jak Visa i MasterCard obniżyły prowizje dla operatorów bankomatów. Wiosną 2010 r. stawki spadły od każdej transakcji z około 3,5 zł do 1,2 zł. Od tamtej pory przyrost sieci bankomatowej mocno spowolnił” - stwierdziła Halina Kochalska z Open Finance.

Operatorzy bankomatów szukają wciąż nowych metod by zwiększyć funkcjonalność tych maszyn tak, aby zarabiały na siebie. Stąd coraz częściej spotykamy w bankomatach możliwość np. dokonania przelewu czy doładowania konta telefonicznego. Jeżeli tendencja ta będzie ewoluować to jest szansa, że postęp rozwoju sieci bankomatowych w Polsce będzie utrzymywał tendencje wzrostowe.